Först var det webbtävlingar i hela Sverige där Valö gick vidare till delfinalen i Växjö tillsammans med 14 andra 8-klassare.
Delfinalen har nu ägt rum under Yrkes-SM 11 maj 2022. Under lek- och lustfyllda former möttes de 15 bästa klasserna från webbtävlingen genom att tävla mot varandra i olika yrkesrelaterade moment, med tid och med kvalitet som bedömningsfaktorer.
Valö gick också sen vidare till finalen som stod mellan 3 klasser!

Spänningen har varit olidlig! Alla på skolan har följt klassen, genom meddelanden från fröken Emma, i finalen av Yrkeskampen som sen avgjordes kl 15 mellan de vassaste klasserna i landet.

Tävlingen har utgjorts av lekfulla, men svåra, praktiska moment som alla kan kopplas till något av de 12 nationella yrkesprogrammen. Och domarna kommer från Sveriges yrkeslandslag!

OCH VALÖ VANN ALLTIHOP!! Sååå roligt. Vi säger bara WOW! alltså.

Gottskär Grundskola fyller 25 år! 

Vår skola fyller 25 år! Det har varit 25 år av skratt, lärande och oändligt med minnen som vi skapat tillsammans. Sedan vi slog upp våra dörrar för första gången 1999, har vi vuxit och utvecklats tillsammans med våra elever, deras familjer och skolpersonal. Sedan dess...

läs mer

Ny fotbollsprofil från och med i år! 

Skolans mångsidiga utbud av profiler har i år utökats ytterligare, och det senaste tillskottet är fotbollsprofilen. Skolan är redan känd för sina unika profiler, som inkluderar boll, engelska, segling, hemkunskap och musik. Fotbollsprofilen är ett spännande tillskott...

läs mer
Två nya medlemmar i styrelsen 

Två nya medlemmar i styrelsen 

Vi hälsar Daniella Lundgren och Frida Götander varmt välkomna till Gottskär Grundskolas styrelse. Daniella kommer att ha fokus på föräldraengagemang och Frida på marknadsföring. Vi passar även på att tacka Peter Karlsson, tidigare ansvarig för marknadsföring och Pelle...

läs mer
Välkommen på öppet hus och höstmarknad! 

Välkommen på öppet hus och höstmarknad! 

Välkommen hit den 13/10 klockan 15–18. Torsdagen den 13 oktober är det öppet hus och höstmarknad på Gottskär Grundskola! Träffa elever, passa på att prata med lärare och spana in vår härliga höstmarknad. Ingen föranmälan krävs. Välkommen! 

läs mer
Äntligen en riktig skolavslutning

Äntligen en riktig skolavslutning

Den 15 juni var det äntligen dags för en traditionsenlig skolavslutning med musikuppträdande, rektorstal och gemensam fika med sommarlovspirriga, finklädda barn. Skolavslutningen på Gottskärs Grundskola börjar vid 18-tiden. Det gör det möjligt för fler att avstressat...

läs mer
Inför skolstarten hösten 22 

Inför skolstarten hösten 22 

Här kommer information om tider för inskolning på fritids veckan före skolstart. Skolan börjar den 17/8. Inskolning på fritids tis-tors veckan före med tiderna:Tisdagen den 9/8 kl. 09.00-10.30.Onsdagen den 10/8 kl. 09.00-11.00. Om man vill kan man börja heldagsomsorg...

läs mer
Vi springer för Ukraina 

Vi springer för Ukraina 

Den 18 maj springer vi för att samla in pengar till förmån för Rädda Barnens arbete i Ukraina. Vi gör något roligt tillsammans samtidigt som vi bidrar till de ukrainska barnens trygghet. För varje elev och personal som deltar skänker vi 10 kronor och ytterliga 1 krona...

läs mer
Välkomna till ”Vårskriket!” 28/4 mellan kl 15-18

Välkomna till ”Vårskriket!” 28/4 mellan kl 15-18

Vi hälsar alla varmt välkomna till "Vårskriket!" den 28 april mellan kl 15-18. Det finns något för alla åldrar; plantor av olika slag, fiskdamm, spökhus, våfflor, fika, varm choklad, tipspromenad och mycket mycket mer. Ta med nära och kära så ska vi visa er världens...

läs mer

Tävlingen Yrkeskampen arrangeras av WorldSkills Sweden och syftar till att rikta ljuset på de jobb som yrkesinriktade gymnasieutbildningar leder till. Genom de moment som ingår i tävlingen får eleverna lära sig mer om utbildningar och yrkesval Vi ser tävlingen som ett bra och roligt verktyg som hjälper eleverna att lära mer om möjliga utbildnings- och yrkesvägar.