Skolans mångsidiga utbud av profiler har i år utökats ytterligare, och det senaste tillskottet är fotbollsprofilen. Skolan är redan känd för sina unika profiler, som inkluderar boll, engelska, segling, hemkunskap och musik. Fotbollsprofilen är ett spännande tillskott och ger eleverna en möjlighet att fördjupa sig i världens mest populära sport.

Profilerna leds av en grupp engagerade och erfarna lärare och tränare. Bland dem finns VM-seglaren som delar med sig av sin expertis inom seglingsträning och tävling, elitspelare inom innebandy och fotboll som kommer att bidra med sina kunskaper om spelsystem och taktik, vår amerikanska grundlärare bidrar med sin expertis i engelskaprofilen , och vår kreativa mästerkock Emma som lär eleverna om vikten av hälsosam kost och inspiration i köket.

Mer information om profilerna, läs vidare här på hemsidan.